Kiedy można nakładać białe skarpetki?

Białe skarpetki to temat, który wśród stylistów wywołuje dreszcze – jedni uważają, że jest to „totalny obciach”, inny z kolei, że są dopuszczalne, nie tylko w stylizacjach codziennych, ale i bardziej eleganckich. Czy faktycznie noszenie białych skarpetek to zawsze karygodne modowe faux pas?

Czy białe skarpetki pasują do garnituru?

W modowym savoir-vivre są ściśle określone zasady dobierania dodatków do stroju wieczorowego i wizytowego, w tym do garniturów i smokingów. Za jedną z podstawowych wpadek większość osób związanych z etykietą uważa ubranie białych skarpet do garnituru, szczególnie w czarnym kolorze i do czarnych butów. Skarpetki do ciemnego garnituru powinny być dopasowane kolorystycznie do spodni lub do butów, dzięki czemu nie odznaczają się oraz tworzą jakby przedłużenie butów, co wysmukla sylwetkę. Jednak znajdują się również głosy za tym, aby na mniej formalne spotkania ubierać skarpetki pasujące kolorystycznie do koszuli, a co za tym idzie w kolorze bieli. Jeżeli już decydujemy się na białe skarpetki to powinny być one cienkie i wykonane z bawełny. Lecz jeżeli nie chcemy łamać utartych konwenansów lepiej trzymać się zasad i wybrać ciemne skarpetki do garnituru.

Czytaj również  Czy torebki na jesień muszą być stonowane?

Białe skarpetki – czy pasują do szortów?

Lato to czas, w którym pozwalamy sobie na nieco większą nonszalancję w ubiorze. Panowie coraz częściej decydują się na ubieranie krótszych spodenek – szortów i bermudów. Jest to wygodny i praktyczny strój, kiedy z nieba leje się żar. Jednak, jak się okazuje problemem może być dobór skarpetek do tego rodzaju spodni. Panowie bardzo często sięgają po tradycyjne frociane skarpety w kolorze białym. Niestety, wyglądają one mało estetycznie i są niepraktyczne z uwagi na swoją grubość. Jeżeli już decydujemy się na białe skarpety do szortów to powinny one być wykonane z delikatnej, cienkiej bawełny i być niskie tzw. stopki.

Pamiętać też trzeba, że białe skarpetki najlepiej wyglądają z obuwiem sportowym – adidasami czy trampkami.

Wyjątek stanowią sandały – jeżeli decydujemy się na nie, to nie ubieramy do nich żadnych skarpetek, nawet krótkich.

Do jakiego stroju pasują białe skarpetki?

Białe skarpetki pasują zazwyczaj do sportowych stylizacji inspirowanych modą panującą na kortach tenisowych. Najlepiej ubierać je do butów o stylu sportowym. Będą ciekawym uzupełnieniem letnich stylizacji oraz tych nawiązujących do stylu oksfordzkiego. Decydując się na białe skarpetki należy pamiętać, aby były one wykonane z wysokiej jakości tkanin pozwalających skórze oddychać. Powinny też być w miarę cienkie i nieopinające kostki. Frociane, grube skarpety należy zarezerwować jedynie do grubych, zimowych butów. Jednak i w tym przypadku lepiej wybrać ciemniejsze skarpetki, gdyż jasne bardzo szybko się brudzą i trudno je doprać.

Czytaj również  Wyjazd służbowy – co warto zabrać?

O czym jeszcze pamiętać ubierając skarpetki?

Skarpetki, niezależnie od koloru powinny sięgać maksymalnie do poniżej połowy łydki. Naciągnięte wysoko skarpety wyglądają mało estetycznie, szczególnie, gdy noga jest odsłonięta. Dłuższe skarpety pasują jedynie do garniturów, gdzie nie powinno być widać nogi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *